Test na fenotyp skóry

Część 1: Predyspozycje genetyczne.

Twój kolor oczu to:
Twój naturalny kolor włosów to:
Twój naturalny kolor skóry (przed opalaniem) to:
Jak dużo piegów masz na niewystawionych na działanie promieni słonecznych częściach ciała?

Część 2: Reakcja skóry na dłuższą ekspozycję na słońce.

Jak Twoja skóra reaguje na słońce?
Czy Twoja skóra się opala?
Jak mocno się opalasz?
Jak bardzo wrażliwa na słońce jest Twoja twarz?

TYP 1 (0-6 punktów):

Twoja skóra jest zawsze poparzona po dłuższej ekspozycji na słońce i nigdy się nie opala. Jesteś wyjątkowo podatny na jej uszkodzenia jak również na dwa typy raka skóry: podstawnokomórkowego oraz płaskonabłonkowego. Jesteś również w grupie ludzi bardzo zagrożonych czerniakiem, który jest najcięższym typem raka skóry. Przede wszystkim przestrzegaj zaleceń The Skin Cancer Foundation oraz używaj kremów z filtrem minimum SPF 30 oraz noś ubrania, które oznaczone są wskaźnikiem UPF 30 lub wyższym. Szukaj cienia zawsze kiedy jesteś na dworze. Sprawdzaj dokładnie swoją skórę od stóp do głów co miesiąc, zwracając szczególną uwagę na wszelkie podejrzane zmiany skórne. Chodź również na wizyty kontrolne do lekarza.

TYP 2 (7-12 punktów):

Twoja skóra jest prawie zawsze poparzona po dłuższej ekspozycji na słońce i rzadko się opala. Jesteś wyjątkowo podatny na jej uszkodzenia jak również na dwa typy raka skóry: podstawnokomórkowego oraz płaskonabłonkowego. Jesteś również w grupie ludzi bardzo zagrożonych czerniakiem, który jest najcięższym typem raka skóry. Przede wszystkim przestrzegaj zaleceń The Skin Cancer Foundation oraz używaj kremów z filtrem minimum SPF 30 oraz noś ubrania, które oznaczone są wskaźnikiem UPF 30 lub wyższym. Szukaj cienia zawsze kiedy jesteś na dworze. Sprawdzaj dokładnie swoją skórę od stóp do głów co miesiąc, zwracając szczególną uwagę na wszelkie podejrzane zmiany skórne. Chodź również na wizyty kontrolne do lekarza.

TYP 3 (13-18 punktów):

Twoja skóra jest czasem poparzona po dłuższej ekspozycji na słońce. Jesteś podatny na jej uszkodzenia jak również na dwa typy raka skóry: podstawnokomórkowego oraz płaskonabłonkowego. Jesteś również w grupie ludzi zagrożonych czerniakiem, który jest najcięższym typem raka skóry. Przed wyjściem z domu zawsze smaruj się kremem z filtrem minimum SPF 15, noś ubrania chroniące przed słońcem oraz przebywaj w cieniu w godzinach 10-16, kiedy słońce świeci najmocniej. Sprawdzaj dokładnie swoją skórę od stóp do głów co miesiąc, zwracając szczególną uwagę na wszelkie podejrzane zmiany skórne. Chodź również na wizyty kontrolne do lekarza.

TYP 4 (19-24 punkty):

Twoja skóra dość łatwo się opala i nie wykazuje tendencji do poparzeń. Ale nadal jesteś w grupie ryzyka. Używaj kremów z filtrem minimum SPF 15, kiedy wychodzisz na dwór i staraj się przebywać w cieniu w godzinach 10-16. Przestrzegaj zaleceń The Skin Cancer Foundation. Sprawdzaj dokładnie swoją skórę od stóp do głów co miesiąc, zwracając szczególną uwagę na wszelkie podejrzane zmiany skórne. Chodź również na wizyty kontrolne do lekarza.

Typ 5 (25-30 punktów):

Twoja skóra łatwo się opala i bardzo rzadko ulega poparzeniu, ale nadal jesteś w grupie ryzyka. Używaj kremów z filtrem minimum SPF 15, kiedy wychodzisz na dwór i staraj się przebywać w cieniu w godzinach 10-16. Czerniak powierzchni dłoniowej lub podeszwowej, bardzo ciężka odmiana raka skóry, jest bardziej powszechny u osób o ciemnej karnacji skóry. Te zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj na częściach ciała nie wystawianych na słońce i często pozostają niewykryte aż do momentu zdiagnozowania raka skóry. Sprawdzaj dokładnie swoją skórę od stóp do głów co miesiąc, zwracając szczególną uwagę na wszelkie podejrzane zmiany skórne. Chodź również na wizyty kontrolne do lekarza. Monitoruj stan swojej skóry zwłaszcza na wewnętrznych stronach dłoni, podeszwach stóp oraz w okolicach błon śluzowych.

Typ 6 (31+ punktów):

Pomimo tego, że Twoja skóra nie ulega poparzeniom, pamiętaj, że osoby o ciemnej karnacji nadal są w grupie ryzyka zachorowania na raka skóry. Powinieneś zatem używać kremów z filtrem minimum SPF 15, kiedy wychodzisz na dwór i staraj się przebywać w cieniu w godzinach 10-16. Czerniak powierzchni dłoniowej lub podeszwowej, bardzo ciężka odmiana raka skóry, jest bardziej powszechny u osób o ciemnej karnacji skóry. Te zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj na częściach ciała nie wystawianych na słońce i często pozostają niewykryte aż do momentu zdiagnozowania raka skóry. Sprawdzaj dokładnie swoją skórę od stóp do głów co miesiąc, zwracając szczególną uwagę na wszelkie podejrzane zmiany skórne. Chodź również na wizyty kontrolne do lekarza. Monitoruj stan swojej skóry zwłaszcza na wewnętrznych stronach dłoni, podeszwach stóp oraz w okolicach błon śluzowych.